Laipni lūgti!
Talsu novada Ģibuļu pagastā

Spāres baznīca

SPĀRES BAZNĪCAS ĒRĢELES

Spāres baznīcas ērģeles 19. gadsimta piecdesmitajos gados būvējis Liepājas ērģeļbūvētājs Karls Pauls Otto Hermanis. Ērģelēm bijuši 6 reģistri. Pēc Otrā pasaules kara Spāres baznīca tika slēgta un izpostīta, bojā gāja arī ērģeles, ir palicis vienīgi ērģeļu balkons.

2014. gada jūlijā no Zviedrijas tika atvestas ērģeles. Šo ērģeļu vēsture ir patiesi unikāla. 1865. gadā Rīgas ērģeļbūvētājs Augusts Martins uzbūvēja ērģeles ar vienu manuāli un pedāli Saulkrastu Pēterupes baznīcai. 20. gadsimta sākumā Jānis Bētiņš tām piebūvēja otro manuāli ar multipleksa sistēmas vējlādi, gan diezgan pamatīgi izjaucot Martina ērģeļu struktūru. Pirmajā pasaules karā ērģeles tika izpostītas, tās atjaunoja Andrejs Sūnāklis. Pēc Otrā pasaules kara vandāļi atkal izpostīja ērģeles. To atjaunošanā tika izmantotas stabules no izpostītajām Puzes baznīcas ērģelēm. Visbeidzot 2001. gadā uz Saulkrastiem tika atvestas lietotas ērģeles no Anglijas un Martina – Bētiņa – Sūnākļa ērģeles tika demontētas. Pēc tam šīs ērģeles nonāca Ugāles ērģeļbūves darbnīcā, kur tika restaurēts pirmais manuālis saskaņā ar Augusta Martina ieceri un izgatavota jauna otrā manuāļa vējlāde trijiem reģistriem, jo Bētiņa vējlāde bija nelietojama. Pēc šīs pārbūves 2004. gadā ērģeles nonāca Zviedrijā mazajā Albi baznīcā Sundbibergas pilsētā netālu no Stokholmas. 2012. gadā šī baznīca tika slēgta un pārdota pārbūvei par interneta izglītības iestādes ofisu, kuram, saprotams, ērģeles vairs nebija vajadzīgas. Laimīgas sagadīšanās dēļ jaunie baznīcas īpašnieki sakontaktējās ar Ugāles ērģeļbūves darbnīcu un piedāvāja ērģeles paņemt atpakaļ. Tā nu ērģeles atkal pēc 10 gadu „viesturnejas" Zviedrijā 2015. gada vasarā nonāca Latvijā.

Spāres baznīca ir ideāli piemērota šīm ērģelēm, jo lieluma ziņā tā ir ļoti tuva Saulkrastu Pēterupes baznīcai, arī ērģeļu izgatavošanas laiks ir apmēram tas pats, kas Spāres ērģelēm. Spāres baznīcā ērģeles varēs uzstādīt oriģinālajā variantā – ar vienu manuāli un pedāli, jo balkons ir pārāk mazs divmanuāļu ērģelēm.

Uzstādot ērģeles Spāres baznīcā, Latvija atgūs vienu no saviem vēsturiskajiem instrumentiem ar patiesi unikālu vēsturi.

2015. gada 17. maijā Spāres baznīcas ērģeles dievkalpojumā tika iesvētītas. Dievkalpojumu vadīja Piltenes prāvests Valters Ozoliņš, ērģeles spēlēja profesionāla ērģelniece no Rīgas Ilze Sprance.